Homepage

    Peníze, ach ty peníze

     V našem životě máme k dispozici určité množství finančních prostředků – peněz. A těch má někdo velmi málo, jiný průměrně, a leckdo dokonce i obrovské množství. A protože je naše lidská společnost zkonstruována takovým způsobem, že je skoro všechno, snad jen částečně s výjimkou zdraví a částečně i mezilidských vztahů, za peníze, pak ten, kdo je nemá, obvykle prožívá kvůli jejich nedostatku značné trápení (i když není tomu tak úplně vždycky).
     Chudí lidé musejí kupovat zboží za vyšší cenu, získají-li peníze na zaplacení pozdě a nemohou-li z toho důvodu využít například výhodné ceny (slevy na zboží prodávající se ve větším množství najednou), musejí platit penále z včas nezaplacených poplatků, díky notným úrokům vracet vyšší částky než jaké si vypůjčili, prodávat v době nouze své věci pod cenou a pak si je popřípadě znovu muset kupovat za cenu mnohem vyšší a tak dále.
     A proto zejména ti lidé, kteří mají ve svých životech k dispozici podprůměrné množství peněz, by se měli naučit vzácnému umění dobře s nimi hospodařit.
     Je zcela samozřejmé, že máte-li větší výdaje než příjmy, tak i kdybyste se na hlavu stavěli, jste v předem prohrané válce. Půjdete z dluhu do dluhu a mnoho radosti si ve vašem životě asi neužijete. Na druhé straně, pokud máte alespoň trochu vyšší příjmy než výdaje, měli byste se naučit správně s vašimi financemi hospodařit.
     Jedním z nejdůležitějších faktorů na cestě za finančním, byť i nevelkým, úspěchem, je mentální faktor. Aby se žádoucím způsobem rozvinul, měli byste dodržovat následující pravidla:

     1) Nestýkejte se s bohatšími lidmi, než jste vy sami, protože ve vás budou vzbuzovat touhu po drahých věcech, které vlastní, a vy jim je můžete začít závidět a začít po nich toužit. Takže pokud jste chudší, tak si nic nedělejte z toho, že se na vás budou někteří bohatší lidé dívat skrze prsty proto, že nemáte to či ono. Kdo totiž posuzuje lidi jen podle toho, jaký mají majetek, ten za mnoho nestojí a tak si nelamte hlavu s tím, že se mu moc nelíbíte, když jste chudší. A navíc, bohatí lidé bývají v některých ohledech dosti často horšího charakteru a proto nemá cenu snažit se získávat si jejich sympatie tím, že se jim budete snažit vyrovnat.

     2) Kupujte si jen ty věci, které opravdu potřebujete. Tak například třeba motorové vozidlo. K čemu je vám mít nějaké extra drahé auto nebo až nerozumně výkonný motocykl. Motorové vozidlo je dopravní prostředek a každý automobil nebo motocykl v dobrém technickém stavu, byť i ten nejlacinější, vám bude stačit k tomu, abyste si přivezli nákup, dopravili se do zaměstnání či si o víkendu dojeli na chatu, pokud nějakou máte. A navíc, levnější a slabší motorové vozidlo vás alespoň nebude svádět k jízdě nadměrnou rychlostí a možná ani nebude mít příliš velkou spotřebu. Dalším příkladem mohou být třeba počítače. K čemu mít ty nejdražší, když vám stačí mít nějakou levnější sestavu, na které si také pustíte film, televizi nebo rádio, zahrajete si hru ve středních či nižších detailech a podobně. Stejně je tomu i s oblečením. Stačí jakékoli alespoň trochu normální a trochu hezké, levnější oblečení. Je zbytečné nadmíru utrácet za zbytečně luxusní šaty: pokud máte špatnou postavu, můžete ji sice na chvíli zamaskovat těmi nejlepšími “hadry”, ale nakonec vám to stejně mnoho platné nebude. A tohle pravidlo platí i u všech ostatních nákupů.

     3) Když už nakupujete levné věci, naučte se je nakupovat ještě levněji. Například ve velkých obchodních domech bývá “v akci” (tj. za malé peníze) různé zboží, z čehož nejdůležitější jsou pro vás samozřejmě potraviny. Má to však jeden háček: když už si jdete do obchodního domu takříkajíc “za babku” koupit trochu jídla, musíte projít kolem spousty jiného, lákavého zboží, které máte na dosah ruky. A jak proradní obchodníci správně předpokládají, když vám něco nabídnou za pár šupů, a tím vás do svého obchodu přilákají, můžete podlehnout i touze po jiném, dražším zboží, a koupit si ho tam. Vy se však musíte naučit nevšímat si jiného zboží, než pro které jste tam přišli, a koupit si za pár drobných jenom to nejlevnější a nejpotřebnější, a nic jiného. A právě v tom tkví ono umění, jak nakupovat a přitom skutečně ušetřit.

     4) Nikdy si od nikoho nepůjčujte, abyste nebyli dlužni ani nikomu zavázáni za to, že vám finančně pomohl (či dokonce uškodil, pokud si účtoval nadměrné úroky, nebo vám v horším případě dokonce sám vnutil půjčku proto, abyste se dostali do dluhů a stali se na něm závislí).

     5) Nikdy nikomu nepůjčujte peníze ani jakékoli jiné cenné věci, ani si je u nikoho nikdy nenechávejte v úschově. Snadno byste o ně mohli přijít (výjimkou je snad pouze sejf v bance, ovšem jen pokud je banka spolehlivá, prosperující, a plně ručí za uložené věci).

     6) Nikdy nekraďte ani se nestýkejte s tím, kdo krade, abyste se vyhnuli pokušení i podezření.

     7) Nikdy nehrajte hazardní hry, obzvláště pokud jste chudí a spoléháte se na to, že za poslední vsazené peníze vyhrajete. Největší chudáci totiž obvykle nevyhrávají, aby mohli dále zůstat chudí, jak tomu být má. A proto když už tedy sázíte, tak jen za velmi málo, a nikdy ne za poslední peníze.

     8) Založte si nějakou nejlevnější pojistku s malým spořením, ať jste trochu zajištěni, ale jen za málo peněz, abyste měli na její pravidelné placení a ještě vám dostatek zbylo na živobytí, a to i v tom případě, že náhle přijdete o svůj příjem a budete mít nižší.

     9) Měli byste se naučit transformovat energii touhy po materiálním bohatství v touhu po něčem, co není za peníze a co je pro vás snadno dostupné: procházka hezkou přírodou, radost z pohybu při sportu, četba zajímavé literatury, sexuální potěšení [s tím, kdo vám “dá grátis”, což je nejčastěji manžel(ka) či milenec/milenka].