Homepage

    Pravé vlastenectví aneb láska k rodné vlasti

     Každá země vyžaduje od svých občanů, aby k ní měli kladný vztah, byli dobří vlastenci a nikdy se nedopustili vlastizrady. Ovšem pravé vlastenectví, ke kterému se každá země snaží své občany vést, má svá pro a proti.
     Většinou tomu bývá tak, že čím lépe se člověku v jeho zemi žije, tím více ji má zpravidla rád. Ten, kdo žije ve zdraví a na poměrně slušné životní úrovni, bude se svojí zemí vcelku spokojený, neboť mu její vnitřní uspořádání umožňuje slušně žít. A proto ji také pravděpodobně bude mít rád.
     Naproti tomu člověk, který je celý život nemocný, žije v bídě a nemá do budoucna žádnou perspektivu, nebude pravděpodobně svojí vlast příliš milovat, protože se mu v ní žije špatně. Samozřejmě jsou i výjimky, ale ty jen potvrzují pravidlo.
     Vztah člověka k jeho rodné vlasti má být samozřejmě kladný, ale vlast by si měla jeho lásku také zasloužit. Někdy je těžké si pozitivní vztah k vlasti utvořit a uchovat, zvláště když jde o zemi, která ustavičně napadá jiné státy a nadělá více škody, než užitku, nebo ve které se dotyčnému velmi špatně žije.
     Mějme rádi svoji vlast, ale také mějme na paměti tu skutečnost, že jsme v minulých životech našich duší žili v zemích jiných a že se také možná v našem dalším životě v jiné zemi narodíme. Proto mějme nějakou tu lásku a úctu ke všem zemím světa, neboť naším domovem je celá tato planeta a nakonec nejen ona.