Homepage

    Bezcenné informace

     V časopisech, knihách, novinách i televizích jsou nám denně předkládány různé “zajímavé” a “cenné” informace. Jenže ve své podstatě je valná většina z nich relativně bezcenných.
     Každý rok se všichni “diví”, že je v zimě pod nulou a že padá sníh, a této samozřejmé informaci je věnováno mnoho pozornosti. Copak vy nevíte, že v zimě mrzne? A víte třeba pro změnu, že jsou někdy v létě horka? Víte, to přece ví skoro každý! To vám nic podstatného neřekli.
     Tu a tam se v “odvážných” televizních pořadech odhalí nějaká ta korupce, okrádání lidí, odvážný reportér odvážných novin přijde na to, jak si třeba nějaký politik “ulil” peníze. Copak vy nejste natolik chytří, abyste věděli, že se na světě krade? Samozřejmě, že jste. To přece ví skoro každý! To vám nic nového neřekli.
     Například nějakého chlapce ve škole učí, kdy se narodil který spisovatel z těch, co nám řekli všechno možné jenom ne to, co nás opravdu zajímá a co je pro nás opravdu důležité, kam se kdy odstěhoval, kde třeba vystudoval a podobně. Ale toho chlapce třeba nejvíce zajímá, jaké to má mezi nohama jeho krásná spolužačka. To mu ale jeho učitelé nepoví. A tak mu nezbývá, než se o tom přesvědčit sám, nebo se to nikdy nedozvědět.
     Nějakou dívku pro změnu zajímá, kdy se vdá a kolik bude mít dětí, a zda budou zdravé. Ale ani tohle jí její učitelé ani její rodiče nepoví. A pravděpodobně se to nedozví ani v žádném z televizních pořadů, ani se to nedočte v žádném drahém, tlustém a barevném magazínu. Místo toho jí ale nacpou do hlavy například takové informace z chemie, které třeba právě konkrétně jí budou v jejím životě takřka k ničemu, protože má být třeba kuchařkou nebo prodavačkou potravin.
     Tak například v současné době se denně vysílá mnoho televizních reklam na mobilní telefony. A vy, inspirováni některou z nich, jdete a koupíte si mobilní telefon. Avšak žádná reklama vám již nepoví, že vám budou tajné služby třeba odposlouchávat vaše hovory a také budou vědět, kde přesně se nacházíte, máte-li mobil stále u sebe. A přitom je veřejným tajemstvím, že se odposlouchává mnohem více, než v jaké míře to povoluje zákon. A informace z odposlechu telefonních hovorů a zachycených SMS zpráv pak slouží nejen profesionálním, ale i různým pochybným soukromým zájmům některých mocných.
     Různé instituce, jejichž úkolem je informování veřejnosti, lidem často podávají mnohé povrchní či nepodstatné informace. Samozřejmě, že tu a tam nějaká ta statistika či recept na dobré (zpravidla i drahé a mnohdy i zdraví škodlivé) jídlo udělá radost, ale jak jsem již řekl, to hlavní vám oficiální instituce a informační agentury všeho druhu nepoví.
     Já pravím, že nejdříve je nutné pochopit podstatu a teprve pak zabrousit do některých detailů. Sice to jde i obráceně, tedy nejprve poznat detaily a pak pochopit podstatu, ale ani k jednomu ani k druhému děti ve školách nevedou.
     S tou bezcenností těch všech možných informací jsem to úmyslně trochu přehnal. Samozřejmě, že zprávy o politické situaci, o počasí a obchodu mají svojí cenu a jsou svým způsobem důležité, ale měly by cenu ještě mnohem větší, kdyby byly doplněny těmi skutečně nejdůležitějšími informacemi typu proč žijeme a proč je svět takový, jaký je.