Homepage

    Udržení fyzické kondice psa

     Existuje několik aktivit, díky kterým lze psa přivést do dobré fyzické kondice:

     Plavání (spojené například s nošením aportů z vody) je užitečné pro udržení fyzické kondice psa a v létě pomáhá ke zmírnění horka a žáru slunce.


     (Nikdy však nenuťte psa do plavání násilím, protože tím ho od vody odradíte. Naopak, jděte s ním na mělčinu a vejděte do vody jako první. Pes vás bude následovat, obzvláště když uvidí, že do vody spolu s vámi vešli i jiní psi, které dobře zná.)

          

     Skákání přes překážky rozvíjí pohyblivost psa a svaly jeho končetin. Je vhodné, aby pes skákal jen přes ty překážky, které nejsou umístěny na tvrdém podkladě, například na betonu, protože seskok z výšky na tvrdý beton je nezdravým otřesem pro klouby psa, zvláště u těžších plemen. Zpravidla postačí skákání přes překážky o velikosti do jednoho metru, přičemž nejvhodnější je skákat se psem přes padlé kmeny stromů na měkké půdě v lese a podobně.

     Zdolání dřevěné bariéry a skok s aportem přes překážku (RTW Dejvina a Petr Adamovský z Plzně):

     Skákání přes kmeny stromů:

          


                

     Pestrý pohyb, který všestranně a zdravě namáhá a procvičuje klouby i svaly psa, je také vhodný. Procházky ve členitém terénu, kde se střídají kopce s rovinami, jsou velmi užitečné. Těžiště psa se mění podle toho, zda jde po rovině, do kopce či s kopce. Svaly všech končetin i trupu se tak všestranně procvičují.

     

     Běh je také velmi důležitý. Když si psi hrají a honí se, prospívá jim to. Dobré je také, když odložíte vašeho psa pod velkým příkrým svahem, sami vylezete nahoru a pak psa přivoláte. A váš pes ten svah rychle vyběhne za vámi. Nebo může jeden člen vaší rodiny psa držet a vy odejdete do vzdálenosti sto metrů, a pak na psa zavoláte a on k vám přiběhne. To jsou vhodné běžecké aktivity. Avšak běh psa při jedoucím kole je většinou z více důvodů nevhodný (výjimkou je, jedete-li pouze rychlostí klusu vašeho psa a je-li to na nefrekventované silnici nebo cestě, kde jste se psem sami. Pes nemá být držen na vodítku - má běžet zcela volně; u mladých psů v dobré kondici doporučuji vzdálenost 10 kilometrů jednou měsíčně a to třeba se dvěma několikaminutovými přestávkami, a samozřejmě že pes patří ke kolu jen pokud není venku příliš horku či dusno).

     Zákus na celooblek (do peška či ochranného rukávu pouze jako sport, neboť takovéto cvičení rozvíjí kořistnický pud a potlačuje pud obranářský), přetahování o hadr, klacek, hraní si s pneumatikou od auta, občasné kousání kostí (spíše menších, měkčích a vařených, aby se psovi příliš neopotřebovaly zuby) či žvýkání velkých kusů masa - to jsou aktivity, díky kterým se procvičí svaly psa včetně žvýkacích a krčních.

     Zákus na ochranný celooblek (cane corso jménem Diamonte, majitel Dan Kierstead):

     

     Přetahování se štěňat (i dospělých psů) o nějaký ten kus hadru, klacek a podobně, je také vhodným posilováním (Rottweileři z chovné stanice “Anaco”):

     

     (Dříve jsem propagoval aportování těžších předmětů a běh s nimi jako formu celkového posilování psa, ale zjistil jsem, že tento druh získané síly není v boji příliš platný. Nerozvíjí celkovou pohyblivost a ještě k tomu ohrožuje čelistní klouby psa včetně vaziva.)

     Bojové hry s jinými psy jsou přirozená součást vývoje štěněte. Jimi se štěně připravuje na to, aby bylo v dospělosti obratným a zdatným psem.

     Potyčky štěňat a mladých psů (bordeauxské dogy pana Tomáše Muroně a nakonec pressy od pana Malgorzata Imosa-Nogiec):

     

     Když štěně vyroste v dospělého psa, ten by se měl pod odborným dohledem a ve sportovním duchu (viz kapitola “Psí zápasy pro chovné účely”) poprat s jiným cizím psem podobně silným, aby v sobě rozvinul bojeschopnost, procvičil si nárazy hrudí, odolnost proti bolesti, chňapání po soupeři a zákus do něj, celkovou pohyblivost a výdrž. Je to jedna ze základních a důležitých životních zkušeností, bez kterých pes není správným psem.