Homepage

    Síla psů

     Na sílu jednotlivých plemen psů existuje mnoho rozdílných názorů. Přesto si ale myslím, že si lze pomocí několika opěrných bodů, a to i navzdory výrazné odlišnosti mezi jednotlivými plemeny, utvořit reálný názor o jejich přibližné síle.
     Hlavním předkem psů má být vlk, i když leckdo tvrdí, že tomu tak není. Faktem je, že v atletické postavě a kompaktní stavbě těla vlka je harmonicky rozdělena jak síla a pohyblivost, tak i razance a rychlost. Tyto schopnosti/vlastnosti dokázala v případě této nejznámější psovité šelmy nejlépe rozvrhnout sama příroda. A proto “přírodní” a dosud jen minimálně zdegenerovaná plemena, která stojí vlku ze všech nejblíže, disponují - úměrně ke své hmotnosti - větší fyzickou zdatností oproti ostatním plemenům. Takovými plemeny jsou například kavkazský ovčák, šarplaninec, saarlooský a československý vlčák, belgický a německý ovčák, aljašský malamut a podobně.
     Jestliže tedy vyjdeme z předpokladu, že “pes s postavou vlka” je schopen podat celkově o něco větší fyzický výkon než jiní, vlku vzdálenější psi stejné hmotnosti, pak můžeme tvrdit, že například 38 kg těžký německý ovčák by mohl podat větší fyzický výkon, než třeba bordeauxská doga nebo bulmastif - ovšem jen pokud by tito psi vážili stejně, tedy rovněž pouhých 38 kilogramů. Jenže tato plemena obvykle váží 50 i více kilogramů, takže jsou jasně silnější než ti němečtí ovčáci, vážící jen 38 kg. Ovšem pokud by němečtí ovčáci vážili také 50 a více kilogramů, pak by byli v celkovém výkonu téměř jistě lepší, než příslušníci těchto dvou zmíněných molossoidních plemen. Ale oni tolik neváží a kdybychom jim tu váhu nějak zvedli, tak by se třeba zase snížila jejich pohyblivost a podobně.
     Z výše uvedeného tedy vyplývá, že ti molossoidní, vlku vzdálení psi (například americký buldok), kteří mají být jasně silnější než středně velká plemena “typu vlka” (například belgický ovčák), vážící 30 – 45 kg, by museli vážit okolo 55 – 60 kg. Každopádně pokud půjdeme ještě dále, dle této teorie můžeme odhadovat, že například 80 kg vážící anglický mastif se celkovou silou vyrovná kavkazskému ovčáku, vážícímu 60 kg a podobně.
     Dalším faktorem je mentální stav – temperament a bojeschopnost. Každé plemeno, respektive každý konkrétní pes, má jiný temperament. A čím je pes temperamentnější, houževnatější, bojechtivější a zuřivější vzhledem ke své váze (třeba pitbulteriér, stafordšírský teriér a anglický bulteriér), tím více se při podávání fyzického výkonu snaží, tím více překonává únavu a bolest, a tím se také zdá být výkonnějším.
     Celkově vzato lze říci, že některá plemena, určitým jednostranným způsobem rozvinutá (třeba chrti), mohou v některé specifické disciplíně vlka překonat (například rychlý běh po rovině), ale jejich celkový výkon, to znamená ve všech disciplínách najednou, je tak či onak nižší.
     Postupně jsem dospěl k názoru, že opravdu silný pes by měl mít přes 70 cm v kohoutku (alespoň 72 cm a více), a měl by vážit alespoň 50 kg, je-li to plemeno typu vlka, a 60 kg, jedná-li se o vlku vzdálené a uměle vytvořené plemeno (mastifové). Teprve pak by měl být celkově silnější, než skoro všichni psi všech služebních plemen.