Homepage

    Krytí fen

·    Fenu nakrýváme jen takovým psem, který je plně zralý (nejlépe ve věku tří let) a má typické znaky svého plemene, což v případě těch nejsilnějších plemen psů neznamená jen standartní vzhled, ale i povahu, utužovanou zkušenostmi ze psích zápasů a výcviku v obraně (raději ale nenakrýváme se psy z velkochovů, protože jednak většinou nejsou povahově tak dobří, jako ti co žili sami na svém pozemku, který celý život střežili, a za další nepřispíváme našimi penězi do kapes zmetků, kteří si ze psů, jež hromadně chovají a individuálně zanedbávají, udělali byznys sloužící k jejich zbohatnutí).
     Pes musí nejprve mnoho zažít, než v sobě natolik rozvine své schopnosti a vlohy, aby byly jeho geny pro další generace skutečným přínosem. Je velkou chybou, když se množí ti psi, kteří nikdy nic nezažili (ti nemají dalším generacím co předat, leda tak potlačené přirozené vlohy jejich plemene, avšak o to více bohužel rozvinuté vlohy pro degeneraci).

·    Pokud máte více (chovných) psů stejného plemene, pak nechávejte krýt feny především toho, který je ve smečce nejsilnější.

·    Myslím si, že je vhodnější vozit psa k feně nežli naopak (a vystoupit z vozidla kousek cesty před bydlištěm feny a pomalu k ní dojít – pes se cestou vyčůrá a uvolní, takže je to lepší, než kdyby ho auto vyložilo přímo u domu feny a on z něj vylezl rovnou k ní).

·    Když má dojít k nakrytí feny, nechte psa i fenu, ať se v klidu očichají a pohrají si. Nepospíchejte na ně, protože tím je znervózníte. Nerozhazujte rukama a nemluvte nahlas. Dopřejte jim klid. A psa po svázání s fenou otáčejte zády k ní a přendavejte mu zadní nohu přes její hřbet jen pokud to neudělá sám a to až teprve tehdy, když už chce s feny sám slézt. Nutno podotknout, že některé slabší feny na sobě neudrží váhu těžkého psa a proto se jim musí zespoda podpírat hrudník, aby se při krytí vůbec udržely na nohou. Nutno ještě dodat, že pes má být nedůvěřivý k cizím, a to i když je to v přítomnosti háravé feny (takového psa jsem sám měl), a proto se majitelé feny zdržují opodál a k dvojici psích milenců se na dosah ruky přiblíží jen majitel psa.

·    Doporučuji naprostou nemilosrdnost při vyřazování vadných (nemocných, slabých) jedinců z chovu, přičemž soucit se zklamaným majitelem vyřazeného psa není na místě v zájmu zachování kvality plemene.

·    Pokud chcete, aby váš pes kryl feny, nespoléhejte se jen na chovatelský klub vašeho plemene, ale aktivně shánějte feny zejména podáváním inzerátů do všech významnějších “psích časopisů”.

·    Porod by měl být na klidném místě, nejlépe v prostorné boudě na zahradě, a v okolí nesmí být žádný nadměrný hluk. Fenu nechte v klidu a nerušte jí. Pokud je zdravá, pupeční šňůry a plodové obaly štěňatům odstraní sama. Nejlepší vrhy jsem viděl po naší feně rottweilera Cindě, která rodila v noře, jíž si vyhrabala pod boudou. V ní měla úplný klid a soukromí. A prvních několik dní nepouštěla ke štěňatům ani svého pána. Avšak viděl jsem i jiné dobré vrhy, jejichž porod i první týdny života štěňat se odehrály v místnosti rodinného domu.