Homepage

    Krmení

·    Krmení štěňat:

     S přikrmováním štěňat se začíná zhruba ve věku tří týdnů (zmixovaným mlékem, tvarohem a vejcem, později v mléku vařenou vločkovou kaší), přičemž čím je štěně mladší, tím vícekrát denně žere. Později podáváme na drobno nakrájené měkké kousky vařeného masa s těstovinami a nakonec i malé kousky vysoce kvalitního syrového masa. Štěně prodáváme až ve věku nejméně osmi týdnů, nejlépe až po druhém měsíci stáří, neboť dokud je kojeno fenou, přijímá od ní prostřednictvím mateřského mléka imunitní látky, tzv. “kolostrální imunitu”. A proto se nemá s odstavením štěněte od feny příliš pospíchat.

·    Krmení dospělých psů:

     Psy větších plemen je nejvhodnější krmit dvakrát denně. Když žerou jen jednou denně velkou krmnou dávku, je větší nebezpečí torze žaludku a kromě toho, organizmus psa lépe zužitkuje živiny z dvou menších krmných dávek než z jedné velké. Ke krmení doporučuji následující:

     - pravidelně: uvařená masová směs (třeba hovězí s drůbežím) s těstovinovou přílohou; vařená masová směs ve větším množství vody s trochou rýže nebo těstovin a do tohoto vývaru ještě přidána trocha granulí, které v něm nabobtnají

     - příležitostně: suchá krmiva, tedy granule, dostatečně dlouho namočené ve vodě, kterou nasají, nebobtnají a změknou; syrové maso – hovězí svalovina, hovězí žaludky, dršťky; mléko a tvaroh

     - ojediněle: vařené vepřové tlapy, vločková kaše, měkčí kosti

     Vyhýbáme se kravskému vemeni (je po něm průjem), velkým (hovězím) kostem (psu se příliš obrousí zuby a navíc se mu může kus kosti zaseknout do tlamy) a jakýmkoli špičatým ostrým kostem, byť by byly malé. Nevhodná jsou kořeněná jídla, káva a další věci určené především pro lidi.

·    Psi, pravidelně krmení syrovým masem (samozřejmě nezávadným, nejlépe koupeným z prodejen pro lidi, bohužel však drahým), mají jiný pach, než psi krmení pouze umělou stravou. Správně má být pes cítit tzv. “psinou”, to jest výraznějším, přirozenějším a pro některé lidi až nepříjemným pachem (avšak když si na takový pach psa zvyknete, časem vám přijde normální). A navíc, žaludek a střeva psa potřebují přirozené, syrové složky, kvůli správné stimulaci trávicích šťáv i udržení střevní mikroflóry i mikrofauny. Viděl jsem, jak umělá krmiva kazí trávicí trakt psa, když po přechodu na přirozenou stravu (syrové maso) nebyl schopen strávit potravu, ale vyzvracel jí, a teprve až časem se přirozené stravě jeho organizmus přizpůsobil.